Celkem od 1. 1. 2014: 97444

Základní škola a HALLOWEEN?

V letošním roce ano. I když patří Halloween mezi anglosaské svátky a slaví se převážně v anglicky mluvících zemích ( převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, ... ), poprvé uspořádali v Základní škole Šťáhlavy pro žáky, jejich rodiče a ostatní děti oslavu tohoto svátku. Samotné akci předcházela velká příprava. Starší žáci zjišťovali informace z různých zdrojů - z literatury, časopisů a hlavně z internetu. Zajímavosti zpracovali do plakátků, které obohatili halloweenskými motivy a kresbami. Z vystavených prací pak čerpali informace mladší žáci. Očekávání svátku bylo vyplněno výtvarným ztvárňováním představ o oslavě, výrobou lampionků a lucerniček, chystáním strašidelných kostýmů a vydlabáváním dýní. Nejkrásnější výrobky jako dýňoví krokodýli a obří svítící dýně byly základem výzdoby areálu školy. Halloweenskou atmosféru umocňovalo světlo z mnoha lucerniček zdobených dýňovými a strašidlovými motivy.

Historicky první oslavy s názvem „ Veselé dýně “ se večer 31. 10. 2011 zúčastnilo 49 žáků školy. Navíc přišli i jejich sourozenci, spousta předškolních dětí a nově vznikající tradice přilákala i bývalé žáky. Se zvědavostí přišli i doprovázející dospěláci. Nezbytnou výbavou každého účastníka bylo „světlo “ a tužka. Na strašidelné cestě tmou plnili všichni zajímavé úkoly na šesti stanovištích. Odpovídali na otázky ve dvou kvízech ze znalostí o halloweenu, rozluštili úkol psaný Morseovou abecedou, trefovali se míčky do „ dýňové tlamy “, zápolili s hádankami. Svoji odvahu děti i žáci prokázali tím, že sami získali od čarodějnice svítící náramek a sladkou odměnu z kouzelné sklenice, kterou hlídal za kopečkem halloweenský duch.

Malí i velcí účastníci se v průběhu oslavy občerstvovali pohoštěním, které pro ně zajistila paní Alena Kubanová. Výtěžek z prodeje 1 000,- Kč věnovala škole, za což jí patří veliké poděkování.

Díky patří i rodině Tafatových za velké množství věnovaných dýní a každému, kdo přispěl k úspěchu první školní oslavy. Všichni si ji nesmírně užili.

Za ZŠ Šťáhlavy Ivana Kantnerová a Jana Škardová